خانه / اجتماعی / یک روستا در وحشت بمب ٢٦ ساله تخلیه شد.

یک روستا در وحشت بمب ٢٦ ساله تخلیه شد.

گفته می‌شود که صاحب این خانه در‌ سال ١٣٦٨ یک‌سال بعد از فرود بمب، باوجود اطلاع از شیء فلزی، روی لاشه این بمب خانه سازی می‌کند و به دلیل ترس از دست دادن خانه‌اش، سکوت می‌کند.

به گزارش کُرد نور به نقل از شهروند، خبر وجود بمب در یک خانه مسکونی، از صبح پنجشنبه هفته گذشته ٢٥ اردیبهشت‌ماه، در فرمانداری شهرستان سروآباد پیچید و دامنه انتشار آن به سرعت باد منطقه را دربرگرفت.
گزارش‌ها حاکی است صاحب یک خانه مسکونی نزد فرماندار این شهرستان می‌رود و بعد از گذشت سال‌ها اقرار می‌کند که یک شیء ناشناخته فلزی به رنگ و شمایل بمب، در وسط‌ هال منزلش زیر خاک نهان شده است.
گفته می‌شود که صاحب این خانه در‌ سال ١٣٦٨ یک‌سال بعد از فرود بمب، باوجود اطلاع از شیء فلزی، روی لاشه این بمب خانه سازی می‌کند و به دلیل ترس از دست دادن خانه‌اش، سکوت می‌کند.
سرانجام پس از گذشت ٢٦‌سال از وقوع احداث خانه بر بمب خفته در خاک، لب به اعتراف می‌گشاید و پرده از رازی دیرین اما خطرناک و دهشتناک بر می‌دارد.
زمانی که فرماندار شهرستان سروآباد این خبر هولناک را می‌شنود، لحظه‌ای درنگ نمی‌کند و سریع برای خنثی‌سازی بمب احتمالی به تکاپو می‌افتد و خبر شنیده شده از یک ساکن روستایی را به ستاد نیروهای مسلح گزارش می‌کند.
تیم خنثی‌سازی ستاد نیروهای مسلح، ساعاتی بعد از شنود این خبر با پرواز مستقیم خود را به سنندج و روستای قلعه جی محل وقوع این رخداد می‌رسانند. فرماندار سروآباد می‌گوید: «تیم خنثی‌سازی یک هفته کامل با انجام فرآیند عملیات کارشناسی نوع و جنس بمب احتمالی را ردیابی می‌کنند، تا سرانجام روز پنجشنبه ٣١ اردیبهشت‌ماه، بعد از روزها هراس و دلهره، لاشه بمب شیمیایی عمل نکرده در وسط ‌هال این منزل مسکونی کشف می‌شود.»
فرمانداری سروآباد ٢٤ ساعت قبل از اجرای عملیات کشف بمب، روستا را از وجود ساکنان تخلیه می‌کند و به اداره راه و شهرسازی هم دستور می‌دهد، تا در صورت لزوم برای ممنوعیت تردد در جاده سنندج- مریوان تدبیر و چاره‌اندیشی کنند.
تمام موارد و نکات ایمنی برای حفظ جان شهروندان منطقه و ساکنان آبادی اندیشیده شده بود، تا اعضای تیم خنثی‌سازی با اطمینان و امنیت به کشف و مشاهده عینی بمب شیمیایی بپردازند.
به گفته فرماندار سروآباد، سرانجام با تلاش تیم تلاشگر و جان‌برکف نیروهای مسلح، بمب عمل نکرده، به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی رژیم دیکتاتور صدام، کشف شد.
مسعود روحانی به استناد گزارش ماموران تیم خنثی‌سازی به خبرنگاران رسانه‌ها گزارش داد که با تلاش دلسوزانه اعضای این تیم از ساعت
٦ صبح تا ١٢ ظهر روز پنجشنبه
٣١ اردیبهشت‌ماه، لاشه بمب شیمیایی از عمق ٢ متری اتاق پذیرایی این منزل مسکونی بیرون کشیده شد.
فرماندار به نقل از گزارش کارشناسی تیم خنثی‌سازی گفت که این بمب در‌ سال ٦٧ توسط جنگنده‌های عراقی بر سر مردم بی‌گناه روستای قلعه جی سروآباد شلیک و فرود آمده است.
به گفته وی پوسته این بمب عمل نکرده خفته در دل زمین، در زمان شلیک و اصابت به زمین سنگلاخی روستا، سوراخ و مواد منفجره شیمیایی بدون انفجار از درون آن تخلیه شده است.
او وزن و حجم این بمب را کوچک و در اندازه و شکل و وزن یک قوری توصیف کرد و افزود: بعد از کشف بمب توسط تیم خنثی‌سازی، آرامش و آسایش به منطقه و روستای قلعه جی بازگشته است.
او از همکاری شهروندان به‌ویژه صاحب این خانه در اطلاع‌رسانی برای پیدا کردن بدنه این بمب شیمیایی تقدیر کرد و گفت: از امروز ساکنان این منزل مسکونی با آرامش و امنیت سر بر بالین می‌گذارند.
مردم شهرستان‌های مرزی کردستان ازجمله ساکنان شهر و روستا‌های مریوان، سروآباد، بانه و سردشت به کشف و ظهور بمب‌های فرو ریخته عراقی بر سر شهروندان بی‌گناه بعد از گذشت
ربع قرن‌، عادت دارند و خبر کشف بمب‌های عمل نکرده در درون و برون خانه‌های مسکونی برای آنان عادی و نرمال شده است.
کشف یک بمب شیمیایی عمل نکرده دوران جنگ تحمیلی در محوطه یکی از ساختمان‌های مسکونی در شهر سردشت در تیرماه ‌سال ٩٠ از زمره انتشار این خبرهاست.
روستای قلعه جی در محور جاده
سنندج – مریوان و در ٢٠ کیلومتری سروآباد – مریوان قرار گرفته است و از جمله روستاهای مرزی شهرستان‌های سروآباد و مریوان است که در دوران جنگ تحمیلی مورد هدف بیشترین حملات شیمیایی قرار گرفتند و به‌رغم ٢٦سال از پایان جنگ، هنوز در محرومیت زندگی می‌کنند.

شناسه خبر : 7643

این خبر رو هم ببینید

راهیابی دو فیلم از کردستان به چهاردهمین جشنواره فیلم کوتاه رضوی

دو اثر تولیدی حوزه هنری کردستان به بخش مسابقه «فیلم‌های کوتاه » چهاردهمین جشنواره ملی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 10 =