یک عضو گروه کامکار: «عباس کمندی» فرهنگ و موسیقی کردی را به خوبی می‌شناخت

یکی از ویژگی های برجسته عباس کمندی این بود که فرهنگ، ادبیات و موسیقی فولکلور کردی را بسیار خوب می شناخت و برای رسیدن به این آگاهی زحمات بسیاری کشیده بود. او جای جای مناطق کردنشین را گشته بود و راجع به این موضوعات تحقیق کرده بود

خبرگزاری کردپرس سرویس موسیقی: کوچ زودهنگام و ناباورانه استاد عباس کمندی هنرمند بی همتای کرد یک اتفاق بسیار تلخ برای جامعه هنری ما بود و جمع زیادی را سخت متأثر و داغدار کرد. هنرمندی که آلبوم های مشترک او با گروه کامکارها از جمله محبوبترین و زیباترین کارهای کردی طی دهه های اخیر محسوب می شوند. در همین رابطه با «اردشیر کامکار» یکی از اعضای اصلی «گروه کامکار» گفتگوی کوتاهی ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید:
آقای کامکار! همانگونه که مطلع هستید عباس کمندی از هنرمندان محبوب و معروف کرد به تازگی درگذشته اند. از این واقع غم انگیز بگویید؟
خیلی متأسفم از اینکه ایشان از بین ما رفت و این واقعه تلخ را به جامعه هنری و به ویژه خانواده محترم این هنرمند صمیمانه تسلیت می گویم. امیدوارم قدر هنرمندانمان را تا زنده هستند بدانیم.
«گروه کامکار» سه آلبوم موفق به نام های «هورامان»، «گلاویژ» و «پرشنگ» را صدای زنده یاد عباس کمندی منتشر کرده اند. از آن سال ها و بگویید و اینکه چگونه این همکاری ها شکل گرفت؟
یکی از ویژگی های برجسته عباس کمندی این بود که فرهنگ، ادبیات و موسیقی فولکلور کردی را بسیار خوب می شناخت و برای رسیدن به این آگاهی زحمات بسیاری کشیده بود. او جای جای مناطق کردنشین را گشته بود و راجع به این موضوعات تحقیق کرده بود. در کنار این ها آقای کمندی از صدای دل انگیزی برخوردار بود و مردم صدایش را دوست داشتند. آن سال ها ما (گروه کامکار) و ایشان رابطه بسیار نزدیکی با هم داشتیم و حتی بعضی مواقع شب و روز با هم بودیم. در همان ایام هم تصمیم گرفتیم کارهای مشترکی را انجام دهیم که حاصل آن همکاری ها سه آلبوم است که با صدای ایشان منتشر کردیم.
آلبوم هایی که گروه کامکار و زنده یاد کمندی به صورت مشترک منتشر کردند از سبک و سیاق و حال و هوای ویژه ای برخوردارند و شعر و موسیقی آن در اوج خویش قرار دارند. این تجربه های درخشان چگونه شکل گرفتند؟
آن موقع همدلی بسیاری میان ما جود داشت. ما آنقدر نزدیک و همدل بودیم که ایرادهای کار را به راحتی با یکدیگر مطرح می کردیم. مثلاً اگر در یک ملودی و یا آهنگ مشکلی وجود داشت ما (گروه کامکار) آن را برطرف می کردیم و اگر در شعر و کلام ایرادی وجود داشت ایشان برطرف می کرد. وجود چنین فضای صمیمانه ای، زمینه ای فراهم آورد تا آن مجموعه کارهای ارزشمندی ساخته شوند.
در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید:
بسیار متاسفم که این اتفاق افتاده. انشااله جامعه هنری و ادبی ما دیگر شاهد وقوع چنین رویدادهای تلخی نباشد.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *