خانه / علمی / ۱۰فایده شگفت انگیز عرق کردن!

۱۰فایده شگفت انگیز عرق کردن!

عرق کردن در هوای گرم و هنگام انجام فعالیت بدنی باعث خنک شدن بدن و کاهش دمای آن می شود. ولی فایده این نعمت خدادادی به همین یک مورد ختم نمی شود

زمان انتشار خبر: یک شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ – ۱۱:۳۷
 
 – کمک به بهبودی زخم ها
 
تحقیقات زیادی روی غدد اکرین (eccrine) انجام شده است. این غدد یک نوع از غدد عرق موجود در بدن هستند که به تعداد زیاد روی سطح پوست سراسر بدن وجود دارند. محققان دانشگاه میشیگان دریافتند که این غدد، محل ذخیره سلول های بنیادی بالغ هستند که در فرآیند بهبودی و بسته شدن زخم ها نقش دارند. با شناخت این فرآیند مهم در بهبودی زخم ها می توان درمان های دارویی جدید را امتحان کرد.
 
– دفع سموم از بدن
 
هنگام تعریق، سموم موجود در بدن همراه با عرق و از طریق منافذ پوست خارج می شوند. محققان معتقدند هنگام تعریق، نمک، کلسترول و الکل اضافی از بدن خارج می شوند، یعنی وقتی عرق می کنیم، از ورم بدن جلوگیری می کنیم، رگ های خونی گرفته باز می شوند و حالت خماری از بین می رود.
 
 – مثل یک آنتی بیوتیک
 
عرق کردن، آنتی بیوتیک های زیادی را به میزان زیاد روی سطح پوست پخش می کند. با این اوصاف کسی به پمادهای آنتی بیوتیکی نیاز نخواهد داشت. اگر در اثر یک بریدگی یا خراش کوچک و یا نیش پشه پوست ما زخمی شود، مواد آنتی بیوتیکی که توسط غدد عرق روی پوست ترشح می شوند، مثل dercidin ، به سرعت و به طور موثری میکروب ها و عوامل مهاجم را از بین می برند. غدد عرق به میزان قابل توجهی، بدن را از شر سموم و مواد آلوده کننده خطرناک خلاص می کنند.
 
 – دشمن سنگ کلیه
 
درد سنگ کلیه بدتر از درد زایمان است. کسانی که چربی و نمک زیادی را در برنامه غذایی خود مصرف می کنند و به طور منظم مثانه خود را خالی نمی کنند (نگهداشتن ادرار)، باید مراقب سنگ کلیه باشند. تحقیقات نشان می دهد کسانی که به طور منظم ورزش می کنند و آب زیادی می نوشند، بهتر داخل بدن خود را با آب می شویند، لذا جلوی تشکیل سنگ کلیه را می گیرند. عرق کردن در طی ورزش باعث می شود بدن نیاز بیشتری به آب پیدا کند و نوشیدن آب زیاد، کلیه ها را تمیز می کند.
 
 – ورزش منظم، غدد عرق عجیبی تولید می کند
 
برای یک مبارزه بزرگ بر علیه بیماری ها و چاقی، باید خودمان را به عرصه جدیدی از تمرینات ورزشی وارد کنیم. مسابقات ورزشی ودوی ماراتون که به جلسات تمرین منظم و شدید نیاز دارد. از آنجا که بدن ما انتظار این تمرینات ورزشی را ندارد، سعی می کند زودتر خودش را خنک کند. لذا اندازه غدد عرق برای تامین نیاز بدن به خنک شدن سریع، افزایش می یابد.
 
 – پاک کردن مواد آلاینده
 
وقتی که مواد آلوده کننده ای مثل بیسفنول آ (BPA) و دی اتیل هگزیل فتالات (DEHA) توسط صنایع جدید وارد محیط زندگی ما می شوند، نمی توانیم میزان تاثیر آنها را روی سلامتی مان مشخص کنیم. همه میدانند که وجود این مواد شیمیایی برای سلامتی بدنمان مضر است. غدد عرق به میزان قابل توجهی، بدن را از شر این مواد مضر و سایر آلوده کننده های خطرناک خلاص می کنند. حتی وقتی این مواد در خون یا ادرار مشخص نمی شوند، عرق ما به طور موثری بیسفنول A را از بدن دفع می کند.
 
 – یک آبمیوه خوشایند برای مغز
 
شما هم بعد از ورزش لبخند می زنید؟ ورزش کردن حال شما را بهتر می کند. اما قبل از اینکه فکر کنید برداشتن دمبل های کوچک یا یک پیاده روی ساده شما را خوشحال می کند، باید بدانید که عرق کردن بعد از ورزش بدنسازی سنگین تر و یا یک ورزش هوازی می تواند شما را واقعا سر حال بیاورد.  میزان اندورفین بدن شما مخصوص خود شماست. اندورفین ها را مسکن های طبیعی بدن نیزمی نامند. با آزمودن ورزش های مختلف می توانید بفهمید که چه نوع فعالیت بدنی، مواد آرامبخش مغز شما را تحریک می کند و باعث می شود با اشتیاق کاری را انجام دهید، بعد از آنکه عرق کردن آن مواد را خارج کرد.
 
 – دورکردن درد
 
اندورفین های ناشی از ورزش نه تنها باعث تحریک مواد سرحال کننده مغز شما می شوند، بلکه تسکین دهنده های طبیعی درد نیز هستند. آیا کسی می داند که دویدن به دور یک ساختمان می تواند میزان درد او را کم کند؟ ورزش، مسیرهای عصبی شیمیایی را در مغز تحریک می کند و باعث تولید اندورفین می شود که همانند یک داروی مسکن عمل می کند. زمانی که بدن شما به این مسکن های طبیعی عادت کند و وضعیت کلی بدن شما بهبود بیابد، خواهید فهمید که نیاز کمتری به داروهای مسکن و نیاز بیشتری به کفش های کتانی خواهید داشت. عرق به خودی خود بوی بدی ندارد، بلکه رعایت نکردن بهداشت شخصی باعث بدبویی آن می شود.
 
 – رهایی از شر جوش ها
 
ما فکر می کنیم بعد از اتمام دوران بلوغ دیگر جوش نمی زنیم، در حالی که به واسطه تغییرات هورمونی حتی در دوران بزرگسالی هم جوش خواهیم زد. عرق کردن شر این جوش ها را از سر شما کم می کند. تعریق با باز کردن منافذ پوست، باعث می شود چرک و کثیفی های این منافذ که باکتری ها را به طرف آنها می کشاند و باعث جوش می شوند، آزاد شوند. با این همه نباید تنبلی کنید. برای اینکه جوش نزنید، باید پوست خود را بشویید تا این کثیفی ها از روی پوست شما پاک شوند. در غیر این صورت، این کثیفی ها دوباره وارد پوست می شوند و جوش خواهید زد.
 
 – سیستم تهویه بدن
 
در طی روز، بدن ما خودش را با تغییرات دمای محیط تطبیق می دهد. شاید محل کار شما سرد باشد، یا داخل اتومبیل شما گرم باشد و یا در دوران یائسگی باشید و … ، ولی نگران نباشید. اگر سیستم تهویه بدن شما به درستی کار کند، دیگر خیلی گرم یا سردتان نخواهد شد. ورزش منظم که غدد عرق را به بهترین شکل نگه می دارد، به بدن کمک میکند تا راحتتر دمای خودش را بر اساس دمای محیط جدید تنظیم کند.
 
نکته
 
با توجه به مطلب بالا می توان فهمید که عرق کردن نه تنها ناخوشایند نیست، بلکه بسیار مفید و مطلوب هم می باشد. تنها چیزی که  باقی می ماند، بوی نامطبوع آن است که آن هم راه چاره دارد.
 
عرق به خودی خود بوی بدی ندارد، بلکه رعایت نکردن بهداشت شخصی باعث بدبویی آن می شود. برای اینکه بوی عرق نگیرید، باید به طور منظم استحمام کنید و بدن خود ار تمیز نگه دارید. همچنین لباس های کثیف و بودار خود را مرتب و با آب و مواد شوینده بشویید و از پوشیدن لباس بودار خودداری کنید.
 
همچنین اگر کسی خیلی زود بوی عرق می گیرد، می تواند بلافاصله بعد از استحمام و خشک کردن بدن خود، به زیر بغل خود مام جامد (مام صابونی) یا اسپری پودری ضدعرق بزند.
 
افرادی هم که بیش از حد و به طور غیر طبیعی، حتی در هوای سرد و بدون فعالیت بدنی عرق می کنند، باید برای درمان مشکل خود، به پزشک مراجعه کنند.منبع:واحد شبکه خبر

شناسه خبر : 20501

این خبر رو هم ببینید

سنندج قرمز کرونایی شد/۶ شهر کردستان در وضعیت قرمز قرار دارد

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: بر اساس آخرین رنگ‌بندی عنوان شده توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 18 =