خانه / بانوان / ۶ آزمايش‌ ضروري که زنان نباید فراموش كنند

۶ آزمايش‌ ضروري که زنان نباید فراموش كنند

زنان بهتر است با انجام آزمايش‌هاي دوره‌اي سلامت هم از سلامت خود آگاه شوند و هم با اين كار در تامين سلامت روان خانواده به ويژه فرزندان خود نقش مهمي را ايفا كنند

زنان خود مي‌توانند با انجام آزمايش‌هاي ويژه از سلامت خود با خبر بوده و به نوعي با اين آزمايش‌ها از ابتلاي جدي خود خودداري كنند.
مهمترين آزمايش ويژه زنان مربوط به پوكي استخوان است، تحقيقات نشان مي‌دهد زنان بيشتر از مردان به اين بيماري مبتلا مي‌شوند.
آزمايش تراكم استخوان
عدم دريافت نور كافي ازآفتاب، نداشتن تحرك كافي، عدم مصرف لبنيات به ويژه شير و نوع اسكلتي بدن آنها از عوامل اصلي ابتلاي بيشتر زنان به اين بيماري مهلك است.
البته در اين بين نقش هورمون‌هاي زنانه و كاهش آنها در زمان يائسگي را نمي‌توان ناديده گرفت، هورمون استرو‍ژن موجب تراكم استخوان در زنان مي‌شود اما كاهش اين هورمون در دوران يائسگي موجبات پوكي استخوان را فراهم مي‌كند.
امروزه انجام تست اسکن استخوان به روش دگزا، برای تشخیص آن از اهمیت زیادی برخوردار است، انجمن پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا توصیه به انجام این تست در تمام زنان ۶۵ ساله و یا مسن‌تر و نیز انجام آن در خانم‌های جوان‌تر به شرط داشتن ریسک فاکتورهای استئوپروز را واجب مي‌داند.
تست پاپ اسمير
اين تست بهترين راه براي تشخيص سرطان دهانه رحم قبل از بحراني شدن آن است، اين سرطان چندین سال پس از بروز تغییرات پیش سرطانی در سلول‌های دهانه رحم گسترش می یابد . لذا انجام تست پاپ اسمیر برای بیماریابی این بيماري در مراحل اولیه و درمان به موقع آن اهمیت زیادی دارد.
اين روش براي زنان متاهل هر سه سال يكبار ضروري است.
معاينه سينه
بهترين راه براي تشخيص سرطان سينه كه شايع ترين نوع سرطان در بين زنان است، معاينه توسط خود فرد است.  فرد مي‌تواند به راحتي با تشخيص لك، غده و يا تومورهاي مختلف در نواحي سينه خود به پزشك مراجعه كرده و با برداشت توده در تشخيص سريع و جلوگيري از روند بيماري نقش موثري داشته باشد.
معاينه لگن
اين معاينه حتما بايد تحت نظر پزشك متخصص زنان و با دستگاه‌هاي ويژه انجام شود، در اين معاينه هر نوع تغيير رنگ، تورم، زخم و حالت‌هاي غيرطبيعي فرد مورد بررسي قرار مي‌گيردو حتي با اسپکولوم ، دیواره داخلی مهبل و گردن رحم مشاهده می شوند و مجددا هر نوع زخم، توده، التهاب یا ترشح غیرطبیعی در این نواحی مورد بررسی قرار می گیرد.
با انجام این بررسی ها هر نوع ناهنجاری مثل کیست، تومور، عفونت، افتادگی عضلات رحم یا مثانه، ترشحات غیرطبیعی و غیره به موقع تشخیص داده می شود.
بهترين زمان براي انجام اين دست آزمايش‌ها حداقل سه سال يك بار در زنان متاهل است.
آزمايش روده بزرگ
بهترين آزمايش براي اطلاع از سرطان روده بزرگ انجام آزمايش تشخيص خون مخفي در مدفوع است، كه در صورت تشخيث خون در مدفوع آزمايشات مختلف ديگري براي تشخيص محل بيماري در روده بزرگ انجام مي‌شود كه در صورت تشخيص بافت بيمار خارج و اقدامات درماني انجام مي گردد بهترين زمان براي انجام اين آزمايشات از سن ۴۰ سالگي به بعد است كه از سن ۵۰ سالگي به بالا نيز اين كار بايد سالي يكبار انجام شود.
معاينه دندان
زناني كه قصد بچه دار شدن دارند يا اينكه كودكي دارند كه به او شير مي‌دهند بايد بيشتر از هر زمان ديگري به سلامت دندان خود توجه كنند، بنابراين معاينه هر شش ماه يكبار دندان توسط دندانپزشك و بررسي ميزان پوسيدگي حتي بيماري‌هاي مربوط به دهان ضروري است.

شناسه خبر : 20119

این خبر رو هم ببینید

«گل نساء» همچنان جایزه می گیرد

فیلم سینمایی «گل نساء» ساخته بلند کارگردان خوش آتیه و خوش ذوق کردستانی در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + ده =