خانه / فرهنگی / ۱٫۳ مترمربع فضای کتابخانه‌ای سهم هر ۱۰۰ کردستانی  

۱٫۳ مترمربع فضای کتابخانه‌ای سهم هر ۱۰۰ کردستانی  

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان گفت: سرانه فضای کتابخانه‌ای در کردستان به ازای هر ۱۰۰ نفر ۱٫۳ مترمربع است که باید توسعه یابد.
 

 
اسماعیل احمدی  در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی قروه در فرمانداری این شهرستان، اظهار داشت: زیربنای کتابخانه‌های عمومی نهادی و مشارکتی در استان کردستان در حدود ۲۵ هزار مترمربع است، که از این میزان ۱۹ هزار و ۵۰۰ مترمربع به کتابخانه‌های نهادی و ۶ هزار مترمربع آن به کتابخانه‌های مشارکتی اختصاص دارد.
وی با بیان اینکه متوسط سرانه فضای کتابخانه‌های عمومی در کشور ۴ مترمربع برای هر ۱۰۰ نفر است، افزود: بر اساس سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ میانگین سرانه فضای کتابخانه‌ای باید به هشت مترمربع برسد.
احمدی بیان کرد: بر اساس این سند شاخص اعضای کتابخانه‌های عمومی باید به ۳۵ درصد از جمعیت برسد در حالی که هم‌اکنون این شاخص در کردستان نزدیک به چهار درصد است.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۴ تعداد کتب موجود در کتابخانه‌های استان باید به ۶ میلیون جلد برسد که رویکرد مردمی در اهدای کتاب می‌تواند فرصتی بی‌نظیر در این زمینه باشد.
به گفته احمدی، از جمعیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری استان کردستان بیش از ۳۶ هزار نفر در کتابخانه‌های عمومی عضویت دارند که ۲ هزار و ۹۲۵ نفر از آنان اعضای جدید هستند.
احمدی با اشاره به اینکه در افق ۱۴۰۴ باید ۳۵ درصد از جمعیت کشور و به تبع آن استان کردستان عضو کتابخانه‌های عمومی باشند، اعلام کرد: متاسفانه در حال حاضر تنها ۲٫۵ درصد از جمعیت استان کردستان در کتابخانه‌های عمومی عضو هستند.
وی مجموع نسخه‌های کتاب موجود در کتابخانه‌های استان کردستان را ۷۰۰ هزار جلد عنوان و اضافه کرد: بر اساس چشم‌انداز ۱۴۰۴ باید به ازای هر یک نفر از جمعیت استان چهار جلد کتاب در کتابخانه‌ها موجود باشد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان گفت: در سال‌جاری ۳۵ هزار و ۲۸۳ جلد کتاب در استان به امانت داده شده است که تعداد مراجعین به این اماکن ۶۵ هزار و ۴۶۷ نفر بوده است.
احمدی افزود: همچنین در سال‌جاری ۳ هزار و ۹۴۰ جلد کتاب به منابع موجود در کتابخانه‌های عمومی استان افزوده شده است.
وی با تاکید بر لزوم ورود خیرین در بخش ساخت و ساز کتابخانه‌های عمومی و اهدای کتاب، گفت: تمهیدات لازم برای تشکیل انجمن خیرین کتابخانه‌ساز در کردستان فراهم شده است که انتظار می‌رود تا پایان امسال این انجمن آغاز به کار کند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان گسترش مطالعه مفید و کتابخوان کردن مردم را نیازمند جذابیت بخشیدن به برنامه‌های فرهنگی دانست و گفت: جذابیت بخشیدن و گسترش برنامه‌های فرهنگی در راستای کشیدن اقشار مختلف جامعه به میدان مطالعه نیازمند اعتبار و کمک مالی ویژه است.
وی گفت: در حال حاضر ۴۱ باب کتابخانه عمومی مشارکتی در استان کردستان فعال است که از این تعداد ۱۵ باب روستایی و بقیه شهری هستند.
به گفته مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، در حال حاضر بیش از ۵ هزار کردستانی در شبکه کتابخوانان حرفه‌ای کشور عضویت دارند.
احمدی با اشاره به اینکه شبکه کتابخوانان حرفه‌ای کشور دارای قابلیت‌های متنوعی است، افزود: امکان جستجوی منابع در بانک کتاب با بیش از ۴۰۰ هزار عنوان، مشاوره کتاب با درخواست منابع از مشاور در موضوعات متنوع و مطالعه، تورق و جستجو در متن کتاب‌های الکترونیکی برخی این این قابلیت‌هاست.
وی با بیان اینکه مسئولان و مردم باید کتابخوانی و مطالعه را به عنوان یک نیاز مورد توجه قرار دهند افزود: همه باید تلاش کنند که این مقوله مهم به عنوان یک فرهنگ در جامعه ریشه پیدا کند.
احمدی با اشاره به اینکه آگاهی‌بخشی و ارتباط‌گیری مناسب با مخاطب، عاملی مهم در روی آوردن افراد به فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، گفت: رقبای کتاب در عصر حاضر موجب مهجور ماندن آن شده‌اند، اما با این وجود هنوز بسیاری از نخبگان همچنان بر استفاده از کتاب اصرار دارند.
وی با تاکید بر خارج‌ کردن کتاب از یک عنوان فرمایشی و ویترینی و فراگیر کردن فرهنگ مطالعه، اظهار داشت: در حال حاضر بی‌توجهی به جای گرفتن کتاب در سبد خانوار مختص افراد بی‌سواد نیست و بسیاری از تحصیل‌کردگان نیز نسبت به آن بی‌توجه هستند.
این مسئول با اشاره به ضرورت‌های توسعه مطالعه در جامعه، گفت: موانع کتابخوانی و علل کتاب‌گریزی باید به صورت جدی در مجامع دانشگاهی، فرهنگی و مذهبی آسیب‌شناسی شود.
وی در پایان افزود: بخشی از این موانع بومی است که باید با بررسی دقیق آن به عنوان نقشه راه شهرستان و منطقه در راستای توسعه فرهنگ مطالعه مورد استفاده قرار گیرد.
انتهای پیام/۷۹۰۰۹/ح۴۰/ف۴۰۰۴
 
 

شناسه خبر : 5247

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 2 =