خانه / سیاسی / ۱۰ شخصیت سیاسی ایران که برجام را به فرجام رساندند

۱۰ شخصیت سیاسی ایران که برجام را به فرجام رساندند

قفل چندساله پرونده هسته‌ای ایران باز شد و تهران از امروز وارد عرصه جدیدی خواهد شد.

ایران و ۱+۵ از سال ۹۲ و همزمان با روی کار آمدن دولت جدید تهران، دور جدیدی از مذاکرات هسته ای را با هدف حل و فصل پرونده هسته ای ایران آغاز کردند؛ روحانی پرونده مذاکرات هسته ای را از شورای عالی امنیت ملی کشور به وزارت خارجه فرستاد و محمد جواد ظریف را مامور پایان دادن به بیش از ۱۱ سال مناقشه هسته ای کرد.ظریف با تشکیل تیم مذاکره کننده جدید از معاونان و کارشناسان وزارت خارجه راهی پایتخت های اروپایی شد و در آستانه ۱۰۰ روزه گی دولت و در آذرماه سال ۹۲ توانست توافق ژنو را رقم بزند؛ توافقی که مقدمات رسیدن ایران و غرب به توافق نهایی به شمار می‌آمد.
از آذرماه سال گذشته تا به امروز بیش از ده‌ها نشست هسته ای در سطوح مختلف برگزار شد و توافق ژنو دو مرتبه تمدید شد و وزرای خارجه ۵ کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بارها با یکدیگر دیدار و گفت وگو کردند.
در این بین به کارگیری دیپلماتهای با تجربه و آشنا به مناسبات بین المللی در روند مذاکرات هسته ای از یک سو و حمایت و پشتیبانی شخصیت های مختلف سیاسی و مقامات ارشد کشورمان از تیم مذاکره کننده هسته‌ای از سوی دیگر، از جمله علل گام های موفقیت آمیز تهران در روند ۳ سال اخیر مذاکره بر سر فعالیت های هسته ای با غرب به شمار می رود.
از شب گذشته برجام وارد روز اجرا شد و رسما تحریم ها علیه ایران لغو شد.
الحیات چندی پیش مروری بر جایگاه ۱۰ شخصیت تاثیرگذار در روند مذاکرات هسته‌ای در ایران داشت که بازانتشار آن بی مناسبت به نظر نمی‌رسد.
رهبر ایران؛ رهبری دینی که نقشی غیرقابل انکار دارد
نقش رهبر ایران در تعیین خطوط مذاکرات جمهوری اسلامی ایران غیرقابل انکار است. ایشان در تصحیح روند مذاکرات مانند رد دو مرحله‌ای بودن توافق، نقش ایفا می‌کنند.
رهبر ایران علاوه بر سمت ولی فقیه جمهوری اسلامی ایران یک مرجع دینی نیز به شمار می‌روند؛ ایشان در نخستین مجلس شورای اسلامی ایران پس از انقلاب به عنوان نماینده  انتخاب شدند و پس از آن نیز به سمت ریاست جمهوری ایران در سال ۱۹۸۲ برگزیده شدند.
رهبر ایران پس از درگذشت امام خمینی، رهبر فقید ایران به سمت ولی فقیه و رهبری ایران انتخاب شدند و سابقه اجرایی ایشان باعث شد که رهبر جدید ایران بر امور اداره کشور در لحظات حساس اشراف داشته باشند.
حسن روحانی، مکانیزم جدیدی برای پیشبرد مذاکرات هسته ای
رئیس جمهوری ایران، رئیس شورای عالی امنیت ملی کشور نیز به حساب می‌آید. وی بر اساس تجربه ای که در زمان دبیری شورای عالی امنیت ملی در سال های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۵ کسب کردند، بر مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ نظارت می‌کنند.
روحانی تا سال ۲۰۱۳ به عنوان نماینده رهبر ایران، عضو این مجلس بود و در زمان حضور در مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ تلاش هایی در زمینه برقراری ارتباط میان تحقیقات این مرکز و مذاکرات هسته ای آن زمان به ریاست علی لاریجانی و پس از آن سعید جلیلی صورت داد.
حسن روحانی به دنبال مکانیزم جدیدی برای پیشبرد مذاکرات هسته ای بر اساس تجربه ای بود که پس از مذاکرات با تروییکای اروپایی رهبری کرد، مذاکراتی که بر اساس نتایج آن ، لاریجانی و جلیلی توانستند مذاکرات را به پیش ببرند.
از سوی دیگر روحانی یکی از شخصیت های در نوع خود منحصر به فرد نیز محسوب می‌شود که از ابتدای آغاز بحران پرونده هسته ای ایران در سال ۲۰۰۱ تاکنون با آن در ارتباط است.
محمد جواد ظریف، مردی برای رهبری پرونده مذاکرات هسته ای
روحانی پس از بررسی جزئیات پرونده مذاکرات هسته ای ایران، سمت وزارت خارجه دولت جدید را به دلیل تجربه و خبرگی محمد جواد ظریف در عرصه سیاست خارجی به مدت ۳۰ سال، به وی واگذار کرد.
ظریف از جوانانی بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ ایران، وارد وزارت خارجه شد و پیش از آنکه به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل متحد انتخاب شود مشاور کنسولگری ایران در سانفرانسیسکو بود.
ظریف که مدرک دکترای خود را در رشته روابط بین الملل از آمریکا دریافت کرده است، یکی از چهره های ایرانی متخصص در امور آمریکا است.
نزدیکان روحانی درباره انتخاب ظریف از سوی رئیس جمهوری این کشور به سمت وزارت خارجه میگویند که هدف از این انتخاب، تغییر شکل وزارت خارجه ایران نبود بلکه هدف از این انتخاب رهبری مذاکرات هسته ای با کشورهای غربی بوده است.
عباس عراقچی؛ مردی بدون حاشیه سیاسی
محمدجواد ظریف اقدام به تشکیل تیم مذاکره کننده جدید کرد, وی اعضای این تیم را از میان شخصیت‌های وزارت خارجه انتخاب کرد و مسئولیت بخشی از مذاکرات مستقیم را به معاون حقوقی خود، عباس عراقچی داد.
عراقچی مدرک دکترای خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه کنت انگلیس دریافت کرد. وی در مرکز تحقیقات سیاسی وزارت خارجه کار خود را آغاز کرد و مدتی نیز به عنوان سفیر ایران در کشورهای اروپایی و آسیایی حضور داشت؛ عراقچی پس از آن به سمت معاون وزیر در امور حقوق بین الملل منصوب شد.
عراقچی یکی از چهره های حرفه ای وزارت خارجه ایران محسوب می شود که هیچ گرایش سیاسی خاصی ندارد و به عضویت هیچ یک از احزاب سیاسی ایران نیز درنیامده است.
مجید تخت روانچی، از سازمان ملل و سفارت در سوئیس تا عضویت در تیم مذاکره کننده ظریف
وی از نزدیکان ظریف، وزیر خارجه ایران است که در زمان نمایندگی ظریف در سازمان ملل متحد وی را همراهی می کرد.
تخت روانچی مدرک دکترای خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه برن سوئیس دریافت کرد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران وارد وزارت خارجه ایران شد و مسئولیت های متعددی را مانند رایزن نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در نیویورک و سفیر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل در اختیار داشت.
وی علاوه بر این سفیر ایران در آلمان و سوئیس نیز بود. ظریف وی را علاوه بر انتخاب به سمت معاون وزیر خارجه در امور اروپایی و آمریکایی به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران نیز افزود.
حمید بعیدی نژاد، سابقه طولانی مدت در همراهی با ظریف
حمید بعیدی نژاد برای نظارت بر روند مذاکرات کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ به عنوان یکی از اعضای تیم مذاکره کننده ارشد ایرانی انتخاب شد. وی نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و رایزن سفارت دائمی ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک نیز بوده‌ است.
وی همچنین از نزدیکان روحانی نیز به شمار می آید که در زمان نمایندگی ظریف در سازمان ملل متحد به همراه وی در نیویورک حضور داشت.
حسین فریدون، طراح تماس تلفنی تاریخی اوباما و روحانی
تمرکز ویژه ای بر نقش حسین فریدون، برادر حسن روحانی که مسئولیت ویژه ای در مشاوره به روحانی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در مذاکرات هسته ای، شده است.
وی تاکنون دو مرتبه در مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ شرکت کرده است. دو حضور وی در مذاکرات هسته ای با هدف تسهیل رسیدن به توافق هسته ای بود و از سوی دیگر در تلاش برای نشان دادن جدیت حکومت ایران در مذاکرات هسته ای، در این نشست ها شرکت می‌کرد.
وی در زمان جنگ ایران و عراق به وزارت خارجه ایران پیوست و به مدت ۸ سال به عنوان سفیر ایران در مالزی حضور داشت و پس از آن به مرکز تحقیقات استراتژیک پیوست.
از فریدون به عنوان مهندس تماس تلفنی میان اوباما و روحانی در سال ۲۰۱۴ پس از حضور رئیس جمهوری ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک یاد می شود.
علی اکبر صالحی، رئیس تیم مذاکرات فنی ایران و گروه ۱+۵
وی مدرک دکترای خود را در رشته فیزیک هسته ای از یکی از دانشگاه های آمریکا دریافت کرد و به عنوان یکی از متخصصان علوم هسته ای ایران به شمار می رود. وی در سال ۱۹۷۵ وارد فعالیت های برنامه هسته ای ایران شد. صالحی از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۴ سمت وزیر خارجه ایران را نیز بر عهده داشت.
صالحی اکنون ریاست تیم فنی مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ را بر عهده دارد و در دور اخیر مذاکرات هسته ای نیز با همتای آمریکایی خود دیدار و در جلسات مشترکی با حضور وزرای خارجه ایران و آمریکا نیز حضور داشت.
علی شمخانی، کسی که مسیر رسیدن به توافق نهایی را هموار می کند
در کنار تیم های فنی و مذاکره کننده ایرانی، شخصیت های بارزی نیز وجود دارند که در شکل گیری توافق نهایی هسته ای نقش دارند. افرادی مانند علی شمخانی که یکی از شخصیت های مهم سپاه پاسداران ایران به شمار می رود.
شمخانی در جنگ ایران و عراق حضور داشت و به سمت نیروی دریایی ارتش این کشور نیز محسوب شد و پس از آن نیز در سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ از سوی محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت ایران به وزارت دفاع این کشور رسید.
وی از معتدلین در عرصه سیاسی ایران به شمار می رود و از نزدیکان رهبر ایران است که از سوی ایشان به سمت عضویت کمیته روابط خارجی وابسته به دفتر رهبر ایران انتخاب شد و همزمان نیز از سوی روحامی به سمت دبیری شورای عالی امنیت این کشور انتخاب شد.
علی لاریجانی، تجربه طولانی مدت در مذاکرات هسته ای و نقش غیرقابل انکار
وی که مدرک دکترای خود را در رشته فلسفه دریافت کرده است از شخصیت های نزدیک به مذاکرات هسته ای محسوب می شود و روابط خوبی با حسن روحانی دارد. وی سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی ایران را پس از روحانی و با ریاست جمهوری احمدی نژاد در سال ۲۰۰۵ را در اختیار گرفت. وی پس از انتقادات مکرر احمدی نژاد در مذاکرات هسته ای از سوی رئیس جمهوری وقت ایران از سمتش عزل شد.
از سوی دیگر اما ریاست وی بر تیم مذاکره کننده ایرانی با تروییکای اروپایی به ریاست خاویرسولانا و تجربه ای که در این زمنیه کسب کرد، روحانی را قانع کرد تا از مشاوره های وی در زمینه مذاکرات هسته ای با دولت های غربی استفاده کند.
از سوی دیگر، لاریجانی ویژگی های قابل توجه دیگری از جمله نزدیکی به رهبر ایران، ریاست مجلس شورای اسلامی ایران و ریاست دوره ای وی بر تیم مذاکرات کننده هسته ای ایران در گذشته، نیز دارد.
علی اکبر ولایتی، معمار مذاکرات پنهان هسته ای و فرد مورد اعتماد رهبر ایران
علی رغم آنکه ولایتی وارد رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ایران شد و با حسن روحانی رقابت کرد اما روابط میان این دو شخصیت سیاسی بسیار خوب بود.
ولایتی که پزشک متخصص اطفال است و مدرک و تحصیلات خود را در یکی از دانشگاه های آمریکا دریافت کرده است یکی از شخصیت های سیاسی قدیمی ایران است که از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۸ سمت وزیرخارجه ایران را بر عهده داشت و روابط خارجی ایران را در زمان جنگ ایران و عراق مدیریت کرد؛ ولایتی پس از آن به سمت وزیر خارجه ایران در زمان ریاست جمهوری رهبر ایران نیز انتخاب شد.
ولایتی همچنین در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی به عنوان وزیر خارجه انتخاب شد و پس از آن به سمت مشاور ارشد رهبر ایران در امور خارجی و بین المللی انتخاب شد. سال های طولانی حضور ولایتی در دستگاه دیپلماسی ایران باعث شد که وی تجربه عملی در روابط خارجی کسب کند و اعتماد رهبر ایران و دیگر شخصیت های معتدل این کشور از جمله حسن روحانی را کسب کند.
ولایتی از جمله مدافعان دور جدید مذاکرات هسته ای است که روحانی آغاز کرد.
برخی منابع نیز از وی به عنوان مهندس نشست های محرمانه ایران و آمریکا در عمان پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران نیز یاد می کنند.
نامه نیوز
دوشنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۴ ۱۰:۳۰
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14545

این خبر رو هم ببینید

وظیفه خطیر نمایندگان کردستانی در آستانه تشکیل دولت/محمد هادیفر

در چهار دهه گذشته هر چهارسال یک انتخابات ریاست جمهوری و هر هشت سال یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =