خانه / سیاسی / ۲۶۰ پیشمرگ کرد در اسارت داعش / تلاش برای مذاکره با داعش

۲۶۰ پیشمرگ کرد در اسارت داعش / تلاش برای مذاکره با داعش

به دنبال بالا گرفتن بحث هایی مبنی بر مذاکره غیرمستقیم با این گروه تروریستی برای آزادی این اسیران، حکومت اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که اقلیم با این گروه مذاکره نمی کند.

درحال حاضر ۲۶۰ پیشمرگ کرد عراقی در اسارت گروه تروریستی داعش قرار دارند و فشار خانواده های این اسرا ، به مساله جدی برای دولت منطقه اقلیم کردستان عراق تبدیل شده و در عین حال گفته می شود، برخی جریان ها درصدد ایجاد زمینه انجام مذاکرات میان داعش و منطقه اقلیم هستند.
به گزارش ایرنا، یک منبع رسانه ای روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت که برای نخستین بار گروه تروریستی داعش آمار ۲۶۰ اسیر پیشمرگ را اعلام کرده است.
وی با اشاره به بی تابی خانواده های اسرای کرد، افزود، داعش تمایل دارد باب مذاکره را با منطقه اقلیم کردستان عراق باز کند و پاسخ منفی اربیل، سبب شده مقام های کرد عراقی متهم به بی تفاوتی نسبت به سرنوشت این اسیران شوند.
به دنبال حملات گروه تروریستی و تکفیری داعش به اقلیم کردستان عراق در تابستان سال گذشته، نیروهای کرد پیشمرگه در مسافتی حدود ۱۰۵۰ کیلومتر مربع با این گروه تروریستی درگیر شدند که تعدادی از آنان در این نبردها کشته شده و تعدادی نیز به اسارت در آمدند.
به دنبال بالا گرفتن بحث هایی مبنی بر مذاکره غیرمستقیم با این گروه تروریستی برای آزادی این اسیران، حکومت اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که اقلیم با این گروه مذاکره نمی کند.
سعید مموزینی مسوول حوزه رسانه ای شاخه ۱۴ حزب دمکرات کردستان عراق در این باره گفت: هرگونه مذاکره با تروریست ها اقدام ناشایستی است و همه می دانیم که این گروه زبان مذاکره را نمی فهمد و تنها از زبان توحش و بربریت پیروی می کند.
این مقام کرد عراقی در عین حال پیشنهاد کرد که استاندار کرکوک از طریق شیوخ عرب تلاشی برای آزادی این اسیران پیشمرگه کرد انجام دهد؛ هرچند توافق با این گروه بسیار سخت است.
سعید مموزینی در توصیف بربریت داعشی ها گفت: در یکی از نبردها پیکر یکی از فرماندهان ما به نام شوقی به دست داعش افتاد. برای بازپس گیری جسد این فرمانده با یکی از سرکرده های تروریست ای داعشی با بی سیم ارتباط برقرار کردیم و پیشنهاد دادیم در مقابل آزادی یکی از اسیرانشان جسد فرمانده را به ما تحویل دهند.
اما پاسخ این گروه تروریستی این بود که نه تنها جسد این فرمانده را تحویل نمی دهند، بلکه گفتند اسیر داعشی را هم بکشید، چون اگر هم تحویل ما شود خود او را خواهیم کشت، چرا که براساس قانون داعش اگر کسی از جبهه جنگ فرار کند، بلافاصله اعدام می شود.
با این حال، خانواده های اسرای کرد عراقی همچنان اعتقاد دارند که مسوولان منطقه اقلیم باید با داعش وارد مذاکره شوند.
اخیرا برخی گزارش های رسانه ای در منطقه اقلیم، حکایت از آن دارد که داعش برای برقراری ارتباط میان اسرا و خانواده هایشان امکان ارتباطی برقرار کرده تا از این طریق به منطقه اقلیم برای آغاز مذاکرات فشار وارد کند. این گروه تروریستی سال گذشته تعدادی از اسرای کرد خود را به آتش کشید و سر برید.
به رغم اعلام دولت منطقه اقلیم کردستان عراق مبنی بر مذاکره نکردن با داعش، اما گفته می شود، برخی جریان ها در این منطقه درصدد زمینه سازی ایجاد کانال های ارتباطی میان داعش و مقام های کرد عراقی هستند.

شناسه خبر : 15631

این خبر رو هم ببینید

جشنواره فیلم کُردی «مسکو» با فیلمی از مبازره زنان کُرد علیه داعش آغاز می شود

نخستین دوره جشنواره فیلم کُردی «مسکو» با اکران فیلم‌ سینمایی «دختران خورشید» به کارگردانی «اِوا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 3 =