خانه / اجتماعی / ۲۷سال بعد از بمباران شیمیایی؛ سردشت از دو درد می نالد!

۲۷سال بعد از بمباران شیمیایی؛ سردشت از دو درد می نالد!

ویرانی اعصابها، پوستهای آسیب دیده و سیستم تنفسی آشفته یادگار عصر روز هفتم تیر بیست هفت سال قبل است،یادگاری که هزاران مصدوم بمباران شیمیایی شهر سردشت با آن پیمانی ابدی بسته اند

به گزارش خبرنگار کردپرس،مصدومان شیمیایی شهر سردشت از ۷تیر سال ۱۳۶۶ تنها یک چیز را یاد گرفته اند که بسازند و بسوزند و به خوبی می دانند که دیگر فریاد رسی ندارند چرا که اگر فریاد رسی داشتند، با گذشت نزدیک به سه دهه از این فاجعه مشکلات درمانی مصدومان  شهرسردشت و مسئله هشت هزار مدعی مصدومیت شیمیایی این شهر پابرجا نبود.
 
 کلینیک جانبازان شیمیایی سردشت نیمه تعطیل است
 کمبود مراکز درمانی مجهز برای شهری که بر اساس آمار غیر رسمی نزدیک به هشت هزار مصدوم شیمیایی دارد، هنوز هم بزرگترین مشکل است.
در سال ۷۸مقام معظم رهبری برای حال این مشکل دستور احداث مجهزترین کلینیک خاورمیانه ویژه مصدومان شیمیایی را در سردشت صادر کرد.
گرچه این کلینیک احداث شد اما سالها در نبود امکانات و پزشک متخصص نیمه تعطیل  ماند و مصدومان و جانبازان شیمیایی مجبور هستند برای مداوا راهی ارومیه یا تهران شوند و گاه  به مانند “انور خلیل نژاد”آخرین شهید بمباران شیمیایی که با ۷۰درصد جانبازی در ۱۶خرداد امسال در بیمارستان خاتم انبیاء تهران در شهر غربت، شهادت به دردهایشان پایان می دهد.
 
شعبه بیمارستان ساسان احداث می شود
گویا مسئولان از راه اندازی دوباره این کلینیک نا امید شده اند که “رسول خضری” در گفت و گو با کردپرس از احداث شبعه بیمارستان فوق تخصصی ساسان در این شهرستان خبر داده است.
به گفته خضری اگر وزیر شبکه بهداشت و درمان همراهی وموافقت کند این شعبه بیمارستان ساسان مخصوص جانبازان شیمیایی با پزشکان متخصص و فوق متخصص جهت درمان جانبازان و انجام کارهای تحقیقاتی در این زمینه در شهرستان سردشت راه اندازی می شود.
شاید با تحقق این وعده این درد ۲۷ساله جانبازان شیمیایی سردشت التیام پیدا کند.
 
آمار متفاوت از مصدومین فاجعه سردشت
اما آمار مصدومین شیمیایی شهر سردشت هنوز که هنوز است با اختلاف نظر همراه است.”سیروان حدادی” مدیر انجمن «دفاع از حقوق مصدومان شیمیایی سردشت به روزنامه شرق گفته است:    بنیاد شهید آمار جانبازان شیمیایی را ۱۴۰۰ نفر اعلام کرده اما دستکم آمار ما نشان می دهد که بین هشت تا ۱۰ هزار نفر از سردشتی ها مصدوم شیمیایی اند. چنانچه در روز هفت تیر سال ۶۶ نزدیک به ۱۲ هزار نفر در شهر حاضر بودند که البته برخی شان امروز فوت کرده اند.
در همین ارتباط “حسین یوسفی فر” سرپرست فرمانداری سردشت به خبرنگار مهر می گوید: تنها ادعای صرف مدرک قابل قبول برای جانبازی نمی شود باید مدارک لازم به کمیسیون تعیین درصد جانبازی ارائه و آزمایشات بدنی بر این اساس انجام شود.
این درحالی است که “رحیم واحدی” سخنگوی انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی سردشت از عملکرد کمیسیون تعیین درصد جانبازی انتقاد می کند و به خبرگزاری مهر می گوید: با تشکیل این کمیسیون ها در عرض ۷ ساعت بیش از ۴۰۰ مدعی جانباز شیمیایی ویزیت می شود این در حالی است که تشخیص وضعیت جانبازان شیمیایی نیازمند زمان مناسبی است.
 
بنیاد شهید سخاوتمند باشد
از سوی دیگر”رسول خضری” نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار کردپرس در خواست می کند که کمیسیون تعیین درصد جانبازی در عملکرد خود باز بینی کند و می گوید: بازنگری در آمار جانبازان و مصدومین بمباران شیمیایی سردشت فرصتی مناسب برای کشور در محافل سیاسی و دادگاه های بین المللی ایجاد می کند وسبب تقویت اقتصادی شهر سردشت می شود.
این مشکل سردشت توسط “علی یونسی” دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌های دینی، قوم در همایش بیست و هفتمین سالگرد حادثه بمباران شیمیایی مردم سردشت نیز مطرح  خواستار شد: سختگیری‌های بنیاد شهید دلایل خاص خود را دارد که البته شرایط و زمان آن گذشته است،باید در این امر سخاوتمندانه عمل شود و همه مردمی را که در این امر آسیب‌دیده‌اند باید تحت پوشش قرار دهیم .
 گرچه مصدومین شیمیایی سردشت آرام و خاموش از درون می‌سوزند و گلایه ای نمی کنند و با رنج‌ها و دردهای سخت و ویرانگر خود پیمان سازش بسته اند، اما چشم انتظار همتی هستند تا مسکن دردی باشد که تا به امروز در التیام آن ناتوان بوده اند و شاید حل دو مشکل درمان مصدومان شیمیایی سردشت و وضعیت هزاران مدعی مصدوم سردشت مسکن درد التیام نیافته سردشت باشد.
 
 
 
کد مطلب: ۶۵۳۷۲  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۶  |  ساعت: ۲۱ : ۵۵

شناسه خبر : 8927

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =