29 فروردین سالروز درگذشت ماموستا هیمن

  هیمن شاعری بزرگ که خیری از شاعری ندید
 

محمدامین شیخ‌الاسلامی مُکری ملقب به‌ هیمن (به‌ معنی متین) و یا هیمن موکریانی بهار سال 1300 هجری شمسی در روستای لاچین مهاباد دیده به جهان گشود تا شعر کلاسیک کردی را جانی تازه بخشد.
هیمن در خانواده ای مشهور و متمول بدنیا می آید وی فرزندسیدحسن شیخ الاسلامی مکری از تبار عارف و دانشمند مشهور کرد «ملا جامی چوری» است.
ماموستا هیمن برای در پیش گرفتن طریقت خانوادگیش، جهت ادامه ی تحصیلات به روستای خانقاه می رود و در آنجا با ماموستا هژار آشنا می شود.
در سال 1323 به عضویت شورای نویسندگان نشریه نیشتمان درآمد . در سال 1344 پدرش دارفانی را وداع گفت ودو سال بعد مادرش که دختر مرحوم شیخ برهان بود بدرودحیات گفت .
هیمن در اوان جوانی همراه با دوست خود هژار به‌ جمعیت احیای کرد (کومه‌لهٔ ژیانه‌وهٔ کورد) پیوست.
 در جمهوری مهاباد به‌ عنوان شاعر ملی جمهوری کردستان ملقب شد و منشی یکی از مسئولان لندپایه آن جمهوری گشت.
پس از سقوط جمهوری کردستان و اشغال شهر مهاباد و اعدام سران جمهوری، هیمن به‌ شهر سلیمانیه در کردستان عراق پناهنده‌ شد و در آنجا اقامت گزید.
در عراق دستگیر شد ولی مخفیانه به لاچین بازگشت.
پس از قرارداد آشتی ۱۱ مارس ۱۹۷۰ میان کردها و حکومت عراق، هیمن به بغداد رفته و در آنجا اقامت گزید و عضو فعال فرهنگستان علوم کرد شد.
هیمن پس از سرنگونی پادشاهی پهلوی در ایران یک انتشاراتی کردی به نام انتشارات صلاح‌الدین ایوبی در شهر ارومیه برپا کرد.
 آن انتشاراتی از بهار ۱۹۸۵ یک فصلنامه فرهنگی به نام سروه (نسیم) به چاپ می‌رساند که هیمن تا زمان درگذشتش مسئول آن فصلنامه بود.او قبل از انقلاب مردم ایران در سال ۱۳۵۷ در روزنامه کردستان که در تهران منتشر می‌شد، همکاری می‌کرد.
هیمن می گوید: تنها منفعت و خیری که شاعری برای من داشته است این بوده که نام طویل و درازم را از محمدامین شیخ‌الاسلامی مُکری برایم خلاصه و کتاه کرده است و همه با هیمن من را می شناسند.
وطن ، کردستان ، طبیعت و زن سرچشمه ی مضامین اشعار هیمن موکریانی است و الهام بخش ، قسمت بزرگی از اشعار اوست.
ماموستا هیمن پس از 65 سال زندگی پر مشقت ، بر اثر سکته قلبی شب جمعه 29/1/1365 شمسی ( 18 آوریل 1986 م و هشتم شعبان 1406 ق ) در ارومیه بدرود حیات گفت .
ساعت 4 و 15 دقیقه بعدازظهر روز جمعه در گورستان بداق سلطان مهاباد به خاک سپرده شد .
آثار هیمن :
1- تاریک و روون ، دیوان شعر
2- ناله ی جودایی ، شعر
3- پاشه روک ، مجموعه مقالات و اشعار
4- بازنویسی تحفه مظفریه از رسم الخط لاتینی به کردی
5- قه لای دمدم
6- شازاده وگه دا
7- هه ورای خالی

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *