30 درصد واقفان سنندج را بانوان تشکیل می‌دهند  

رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان سنندج گفت: 20 تا 30 درصد موقوفات این شهرستان توسط واقفان زن به ثبت رسیده است.
 

 
         
جهاندار امجدی ظهر به مناسبت فرارسیدن هفته وقف در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی سنندج تعداد موقوفات شهرستان سنندج را 319 موقوفه خواند و اظهار داشت: این تعداد موقوفه دارای 5 هزار و 838 رقبه است.
وی از ثبت 6 موقوفه جدید در 9 ماهه امسال خبر داد و عنوان کرد: ارزش ریالی این شش موقوفه 5 میلیارد و 300 میلیون ریال است.
وی عنوان کرد: نیات واقفان امسال بیشتر شامل مسجد، کمک به نیازمندان، فقرا و خیرات و مبرات بوده است.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان سنندج با بیان اینکه 20 تا 30 درصد کل موقوفات این شهرستان توسط بانوان به ثبت رسیده است، ادامه داد: از شش وقف جدید امسال هم یکی از واقفان خانم محبوبه مرادی بوده که منزل مسکونی به ارزش یک میلیارد ریال را برای فقرا و نیازمندان وقف کرد.
امجدی خاطرنشان کرد: در گذشته 99 درصد نیت واقفان مربوط به مساجد بود ولی در سال‌جاری این روند به نسبت تغییر بسیار مطلوبی داشته و واقفان اقدام به وقف‌های با نیات جدید م‌چون کمک به نیازمندان، بیماران، سالمندان و… می‌کنند.
وی اعلام کرد: از ابتدای امسال تاکنون حدود یک میلیارد و 500 میلیون تومان از محل موقوفات سنندج در راستای نیت واقفان هزینه شده است.
این مسئول با اشاره به وجود 14 بقعه متبرکه در شهرستان سنندج بیان داشت: امامزاده هاجره‌خاتون، پیرمحمد، پیرعمر و قرآن نگل چهار بقعه متبرکه شاخص موجود در سنندج است که در کل کشور شناخته شده‌اند.
 وی اخذ سند مالکیت برای موقوفات را از جمله اقدامات مهم و تاثیرگذار اداره اوقاف ذکر و اظهار داشت: برای حفاظت از موقوفات تاکنون 486 جلد سند مالکیت برای موقوفات شهرستان سنندج صادر شده است.
امجدی اظهار داشت: تاکنون تعداد 650 مورد اجاره‌نامه برای رقبات موقوفات شهرستان سنندج تنظیم شده است.
وی به برنامه‌های هفته وقف اشاره کرد و افزود: دیدار با امام جمعه و فرماندار سنندج، نمایندگان مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی، برگزاری نشست‌های صنفی با صاحب‌نظران حوزه وقف و برگزاری مراسم عزاداری 28 صفر در امامزاده پیرمحمد از جمله برنامه‌های هفته وقف در سطح شهرستان سنندج است.
وی برگزاری نمایشگاه در حاشیه همایش‌های هفته وقف و نماز جمعه، برپایی ایستگاه همه واقف باشیم با حضور کارشناسان وقف به منظور پاسخگویی به سوالات مردم، بازدید از سرای سالمندان و بیماران کلیوی را از دیگر برنامه‌های هفته وقف ذکر کرد.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان سنندج خاطرنشان کرد: به دلیل نبود اداره اوقاف در شهرستان‌های سنندج، دیوان‌دره و کامیاران تمامی امورات مربوط به این شهرستان‌ها نیز توسط اداره اوقاف سنندج پیگیری و انجام می‌شود.
 

این خبر رو هم ببینید

«گل نساء» همچنان جایزه می گیرد

فیلم سینمایی «گل نساء» ساخته بلند کارگردان خوش آتیه و خوش ذوق کردستانی در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *