خانه / سیاسی / ۵ نکته در مورد داعش، کُردهای عراق، پ.ک.ک، ترکیه و آمریکا/ روشن چاکر

۵ نکته در مورد داعش، کُردهای عراق، پ.ک.ک، ترکیه و آمریکا/ روشن چاکر

کُردها در برابر نیروی اشغال گر به گونه ای می جنگند که طرف پیروز همیشه از قبل معلوم است و داعش نمی تواند در این میدان ظفری به دست بیاورد

در همین آغاز نوشتار، صریح و بدون تعارف اعلام می کنم که شخصاً توقع نداشتم که داعش پس از سوریه، در عراق هم چنین سریع و شتابان در برابر کُردها جبهه بگشاید و به آنان حمله ور شود. تصور می کنم سران اقلیم کردستان عراق نیز مانند من دچار خطای تحلیلی شدند و نتوانستند رفتار داعش را بسنجند. اما پ.ک.ک در همان روز نخست پس از تسخیر موصل، پیش بینی کرد که داعش به کُردها نیز حمله ور می شود و در یک اقدام هماهنگ با حزب اتحادیه ی میهنی بارها در این مورد هشدار دادند. با این حال کسی به این حرف ها توجهی نکرد و رقابت ها و اختلافات داخلی احزاب کُرد شرایطی را در اقلیم کردستان عراق فراهم آورد که زمینه برای حمله ی سریع و آنی داعش فراهم شود.
 شواهد نشان می دهد که سران داعش از عقل استراتژیک بالایی برخوردارند. اما آنان نتوانستند دو موضوع را پیش بینی کنند:
۱- کُردها با وجود اختلافات داخلی، در موضوعات استراتژیک هم فکر و همراه هستند و پس از تحمل این همه ستم و مصیبت، همدیگر را در برابر داعش رها نمی کنند و حاضر نیستند دست از آرزوها و خواسته های خود بردارند.
 2- کُردها در برابر نیروی اشغال گر به گونه ای می جنگند که طرف پیروز همیشه از قبل معلوم است و داعش نمی تواند در این میدان ظفری به دست بیاورد.
 
کشاندن قلمرو خلافت به کردستان
این واقعیت را همیشه در ذهن داشته باشیم که در کردستان، یک جریان قدرتمند اسلامی وجود دارد که به طور کامل نهادینه شده و ریشه دوانده است. دیگر این که در ترکیه، عراق و سوریه، زمینه هایی جدی برای رشد گروه هایی همچون القاعده وجود دارد. ب ین حال تفاوت هایی نیز در این حوزه وجود دارد. به عنوان مثال؛ در حالی که در داعش سوریه، تعداد اندکی جنگاور کُرد سوری وجود دارد، تعداد کُردهای ترکیه ای و عراقی در همین گروه، اندک نیست و می توان شمار آنان را قابل توجه دانست. به موازات همین موضوع، این نکته را نیز به خاطر بیاوریم که داعش در جنوب عراق و در قلمرو شیعیان، امکان استقرار، رشد و پیشروی ندارد. با یک جمع بندی کوتاه در این بند، می خواهم خیلی روشن و بی تعارف بگویم، داعش در کردستان زمینه هایی برای رشد و ریشه دواندن دارد و اگر سران این گروه به دنبال آن باشند که قلمرو خود را به کردستان بکشانند، کسی نباید تعجب کند، چرا که چنین زمینه هایی از قبل وجود دارد.
 
کردها، متفق و همراه ارزشمند واشنگتن
وقتی که هواپیماهای آمریکایی طی روزهای اخیر به منظور دفاع از کُردها و حفظ اربیل به آسمان برخاستند، رویدادهای ۱۱ سال پیش را به خاطر آوردم. در سال ۲۰۰۳ و در دورانی که آمریکا، عراق را اشغال کرده بود، یک گروه تندرو اسلامی نزدیک به القاعده به نام انصارالاسلام، در نزدیکی حلبچه و در مرز ایران مستقر شده بود. در آن دوران مام جلال طالبانی، رهبر حزب اتحادیه میهنی، آنان را به عنوان رقیب می دید و از آمریکا خواست با هواپیما به قرارگاه انصارالاسلام حمله کنند. حالا هم همین اتفاق تکرار شده و همان آمریکایی که پس از تسخیر موصل هیچ اقدامی انجام نداد، برای دفاع از کُردها و اربیل هواپیماهای خود را به آسمان فرستاده است و همین موضوع ساده نشان می دهد که یکی از مهم ترین و ارزشمندترین متفقین آمریکا در عراق، کُردها هستند.
 
قدرت دفاعی کُردهای عراق
ترک شنگال و مخمور از سوی نیروهای پیشمرگ کُرد، رویداد موصل و فرار ارتش عراق را در اذهان زنده کرده و همه را به تعجب واداشت.
 بعید می دانم برخورداری داعش از سلاح های سنگین و پیشرفته، تنها دلیل فرار نیروهای پیشمرگ باشد. پیداست که حکومت اقلیم کردستان عراق در آماده سازی ذهنی، روحی و تدارکاتی نیروهای پیشمرگ و توجیه آنان برای دفاع در شرایط اضطراری، با مشکلات و نواقص جدی روبروست. این مساله دلایل فراوانی دارد و من در شرایط کنونی فقط می توانم به بیان این موضوع اکتفا کنم که سران داعش در تحلیل شرایط و موقعیت کُردها، به دقت همه ی جوانب را بررسی کرده و نقاط ضعف آنها را شناسایی کرده اند.
 
ابتکار عمل پ.ک.ک
چرا پ.ک.ک چند ماه پیش برای جنگ با داعش اعلام آمادگی کرد؟ این سوال ساده را در یک مقاله ی دیگر طرح کرده بودم و به تفصیل در مورد این موضوع تحلیل هایی ارائه دادم. پ.ک.ک بعد از جنگ خلیج، همواره یکی از نیروهایی بوده که در شرایط مختلف و در موقعیت های مختلف خاورمیانه، همواره صاحب منافع جدید شده و توانسته به خوبی از اوضاع، سود ببرد. در بحران سوریه و ناآرامی های عراق نیز، پ.ک.ک همواره تلاش کرده از هر موقعیتی به درستی استفاده کرده و قدرت خود را بیشتر کند. اما هنوز مشخص نیست که در تحولات روزهای اخیر و ورود نیروهای شاخه ی نظامی پ.ک.ک به جنگ با داعش، چه نتیجه ای به دست می آید. چرا که در شرایط حساسی که اقلیم کردستان عراق نتوانسته همه ی مسئولیت جنگ در برابر داعش را بر عهده بگیرد، کار پ.ک.ک نیز آسان نخواهد بود.
از این گذشته قدرت هایی وجود دارند که نمی خواهند پ.ک.ک به عنوان نیرویی که در سوریه و ترکیه صاحب قدرت شده، در عراق نیز صاحب قلمرو، قدرت و امکان تاثیرگذاری شود. یکی از قدرت هایی که نمی خواهد پ.ک.ک به چنین جایگاهی دست پیدا کند، حکومت اقلیم کردستان عراق و به عبارتی دیگر، اربیل است.
 
واکنش احتمالی آنکارا
اگر به خاطر داشته باشید، دو سال پیش در مرز ترکیه و سوریه، برخی قرارگاه های نیروهای حزب اتحاد دموکراتیک کُردهای سوریه (PYD) که به عنوان یک حزب وابسته به پ.ک.ک شناخته می شود، با نصب پرچم های خود و به اهتزاز درآوردن پوسترهای پارچه ای بزرگ اوجالان، موجب برانگیخته شدن واکنش تند آنکارا شدند.
این مساله نزد سران حکومت آن چنان اهمیت یافت که نخست وزیر اردوغان در گفتگوی تلویزیونی خود با مردم ترکیه در مورد آن گفت: «ترکیه، چشم خود را بر برخی اقدامات دفاکتو نمی بندد و هر اقدامی که امنیت ملی کشورمان را زیر سوال ببرد با پاسخ و واکنش مناسب روبرو خواهد شد».
اردوغان بعدها پا را از این فراتر گذاشت و آشکارا بر این موضوع تاکید کرد که هر ساختاری که توسط کُردهای سوریه ایجاد شود، از سوی آنکارا به عنوان یک نهاد تروریستی تلقی می شود و حمله به آن حق طبیعی ترکیه است!
 جالب اینجاست که ترکیه در مورد اقدامات داعش در عراق و سوریه، هیچ گاه چنین مواضع تندی اتخاذ نکرد. اما حالا همه چیز عوض شده و شرایطی به وجود آمده که با چند ماه قبل، کاملاً متفاوت است. چرا که داعش در عراق هم دیار سنی ها را غصب کرده و هم اقلیم کردستان، یعنی متفق نزدیک ترکیه را مورد تهدید قرار داده است و اگر در این شرایط پ.ک.ک در عراق و سوریه در رفع بلای داعش، نقش جدی بر عهده بگیرد، نتایج و دستاوردهای آن، می تواند ترکیه را نگران کند. به همین خاطر، این احتمال دور از ذهن نیست که حکومت برآمده از حزب عدالت و توسعه با قرائت دقیق این وضعیت، تحولات سریع و جنگ های احتمالی پیش رو را پیش بینی کرده و مواضع سیاسی جدیدی اتخاذ کند. البته در این موقعیت حساس که ۴۹ تن از دیپلمات های ترکیه ای و کارمندان و خانواده های اعضای کنسولگری ترکیه در موصل، در دست داعش اسیر هستند، این گروه نمی تواند به هر شکلی که می خواهد، با آنان برخورد کند.
منبع: روزنامه ی وطن
ترجمه: خبرگزاری کردپرس
 
 
کد مطلب: ۶۷۷۶۴  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۱۹  |  ساعت: ۱۱ : ۳

شناسه خبر : 18395

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 8 =