خانه / سیاسی /  PYD قدرتمندترین حزب کُردی در سوریه است

 PYD قدرتمندترین حزب کُردی در سوریه است

سرویس جهان- دو کارشناس حوزه مسائل کردی با اشاره به برنامه منظم حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه برای اداره و کنترل مناطق کردنشین سوریه می گویند PYD توانسته است به عنوان موفق ترین حزب کردی از آشوب جنگ در سوریه استفاده کرده و نظم خاصی را در مناطق کردنشین این کشور ایجاد کند.

حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه توانسته است علاوه بر تثبیت خود در مناطق کردنشین سوریه در چند کشور خارجی از جمله روسیه و فرانسه دفتر سیاسی خود را دایر کند. نیروهای یگان های مدافع خلق وابسته به این حزب به گفته همپیمانان ضدداعش، موفق ترین نیروی نظامی در مبارزه با داعش بوده اند. حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه با مشارکت دادن سایر اقلیت ها در شمال سوریه از جمله اعراب و آشوریان سیستم موسوم به اداره خودگردان را در شمال سوریه ایجاد کرده و قصد دارد آن را تبدیل به سیستم فدرالی کند و در صورت موافقت سایر مناطق کشور سوریه، این سیستم را به کل کشور تعمیم دهد.
برخی کارشناسان موفقیت PYD را مرهون ایدئولوژی و ساختار سیاسی خاص این حزب بر خلاف سایر احزاب کردی در سوریه می دانند.
رابرت لوه ، قائم مقام مرکز خاورمیانه وابسته به مدرسه اقتصاد لندن در این باره به مجله هاروارد پولیتیکال رویو گفت: PYD بر خلاف دهه ها سرکوب فعالیت های سیاسی در سوریه، از حمایت عمده کردها برخوردار بود.
وی افزود: PYD از آشوب جنگ داخلی و خلاء قدرت در پی آغاز جنگ داخلی در سوریه استفاده کرد و سریعا برای تثبیت خود در مناطق کردنشین سوریه اقدام کرد. این حزب منظم ترین حزب سیاسی کرد در سوریه است و دارای ایدئولوژی منسجم و قدرت زیاد است که باعث قدرتمند شدن آن در مناطق کردنشین سوریه شده است.
به عقیده این کارشناس، حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه قصد دارد از ساختار دولت – ملت و محصور کردن کشور در داخل مرزهای تعیین شده خلاصی یابد و جامعه از طریق سیستم پایین به بالا اداره شود.
ولادیمیر وان ویلگنبرگ، کارشناس مسائل کردها نیز تایید می کند که PYD دارای قدرت زیادی در سوریه است و کنترل مناطق کردنشین سوریه را در دست دارد اما به گفته وی قرار بود سیستم دموکراسی پایین به بالا در مناطق کردنشین سوریه برقرار شود ولی آنچه در واقعیت وجود دارد این است که این مناطق از طریق سیستم بالا به پایین اداره می شود. هنوز انتخاباتی با مشارکت احزاب مختلف کردی در این مناطق برگزار نشده است.
وی افزود: سیستم خودگردانی چند قومیتی در مناطق تحت کنترل حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه اجرا شده است و این حزب قصد دارد آن را در مناطق غیرکردنشین سوریه هم به اجرا بگذارد.
کد مطلب: ۱۲۲۵۴۹  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۱/۴  |  ساعت: ۱۰ : ۲۶

شناسه خبر : 12357

این خبر رو هم ببینید

بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها معنی ندارد /ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در سخنانی که به مناسبت ۱۹ دی‌ماه سالروز قیام مردم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =