خانه / سیاسی / آمریکا و پایان جنگ یمن؛ تلاش واشنگتن برای نجات حاکمان ریاض

آمریکا و پایان جنگ یمن؛ تلاش واشنگتن برای نجات حاکمان ریاض

تصمیم کاخ سفید برای پایان دادن به جنگ البته اگر واقعیت داشته باشد نه از باب مسایل انسانی و حقوق بشری که صد درصد به دلیل نجات آل سعود از باتلاق یمن است که با مقاومت یمنی ها ایجاد شده است.


امیر حسین رجبی معمار: روز سه شنبه هشتم آبان ماه سال جاری بود که «مایک پمپئو» وزیر خارجه ایالات متحده  آمریکا طی بیانیه ای اعلام کرد هر دو طرف درگیر در یمن باید سلاح های خود را بر زمین بگذارند و گفتگو های صلح هرچه سریع تر تحت نظارت سازمان ملل متحد آغاز شود.

از سوی دیگر «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا هم در نشستی در واشنگتن بیان داشت که همه طرف های درگیر در یمن باید تا ۳۰ روز آینده در جهت برقراری آتش بس و گفتگوهای صلح گام بردارند.

با گذشت نزدیک به ۴ سال از تجاوز نظامی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و امارات متحده عربی به یمن و جان باختن حدود ۳۰ هزار نفر و زخمی شدن صدها هزار شهروند و آوارگی میلیون ها انسان و قحطی و گرسنگی شدید که شرایط را به یک فاجعه تمام عیار انسانی رسانده است، ناگهان آمریکا خواهان پایان دادن به درگیری ها و آغاز گفتگو های صلح در ماه نوامبر و در کشوری ثالث می شود.

رسوایی ماجرای خاشقجی و فشارهای بین المللی علیه عربستان

سرنوشت نامعلوم و تراژدیک «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار اخوانی منتقد آل سعود موج بزرگی از فشار های بین المللی را علیه رژیم عربستان پدید آورده که در طی یک ماه اخیر تصویر آراسته شده ولیعهد جوان و بلندپرواز سعودی ها را به شدت مخدوش ساخته و محمد بن سلمان و هواداران سرسختش را در دستگاه سیاست خارجی ایالات متحده دچار زحمت کرده است.

تردیدی نیست که پس از ماجرای قتل خاشقجی در استانبول و نقش بارز بن سلمان و ماموران تحت امر وی در این پرونده هزینه پشتیبانی از رژیم سعودی و شخص ولیعهد جوان آن حتی برای عربستان دوست ترین مقامات آمریکایی و در راس آنها دونالد ترامپ و دامادش نیز بسیار بالا رفته است. تلاش های پیوسته و پیگیر لابی های سعودی- صهیونیستی در یکی دو سال اخیر برای ساختن چهره ای نوگرا، اصلاح طلب و میانه رو از محمد بن سلمان با ماجرای خاشقجی تا حد زیادی رنگ باخته و بی اثر شده است.

در چنین شرایطی، ریاض دستکم در منظر اذهان عمومی مردم جهان بیش از هر زمان دیگری رسوا و منفور شده و حتی به رغم بی عملی و انفعال قدرت های بزرگ در تنبیه واقعی سردمداران عربستان، اما پشتیبانی از جنایاتی که ارتش متجاوز سعودی و مزدوران تحت امرش به طور روزانه در یمن مرتکب می شوند بسیار سخت شده است.

بر کسی پوشیده نیست که جنگ یمن با خواست محمد بن سلمان آغاز شده و همچنان در جریان است. حال که به بهانه پرونده خاشقجی نگاه ها به سمت حجم وحشیگری رژیم عربستان دوخته شده دیگر حمایت علنی از ریاض با ارسال روزانه محموله های جنگ افزار، پشتیبانی اطلاعاتی و لجستیکی و همچنین حمایت همه جانبه سیاسی و رسانه ای چندان آسان نیست. بنابراین طرح چنین خواسته ای را از سوی آمریکایی ها می توان پیشگیری از بدتر شدن اوضاع برای فرمانروایان ریاض دانست.

ناکامی میدانی ائتلاف در نبرد های زمینی

از نخستین روز آغاز جنگ یمن تقریبا هیچ چیزی بر اساس پیش بینی ها و خواسته های عربستان و امارات پیش نرفته است و آنان پس از صرف ده ها میلیارد دلار هزینه مادی و دادن کشته ها و زخمی های بسیار چه از نیروهای خود و چه مزدورانشان، هنوز نتوانسته اند جز عدن و بخش های کوچک دیگری از خاک یمن به شهرهای مهمی مانند «صنعا»، «صعده» و به ویژه بندر راهبردی «حدیده» دسترسی پیدا کنند.

چندین ماه نبرد سنگین نیروهای ائتلاف با بهره گیری از همه امکانات و ادوات برای به دست گرفتن کنترل بندر حدیده هنوز به جایی نرسیده و این نبرد فرسایشی و پیچیده بیش از هر چیز توان مزدوران و نیروهای عربستان را تحلیل برده است. این بندر که هفتاد درصد واردات مردم یمن از راه آن انجام می شود نقطه ای بسیار راهبردی به شمار می آید و عملیات ائتلاف برای محاصره  این شهر و قطع کردن ارتباط آن با بقیه خاک یمن با ایستادگی جانانه ارتش و کمیته های مردمی به جایی نرسیده است.

بدیهی است که ادامه این جنگ جز هزینه های سر به فلک کشیده رهاورد دیگری برای ریاض و همپیمانان منطقه ای اش نخواهد داشت و حال که پیشرفتی در روی زمین به سود ائتلاف پدید نمی آید، آمریکایی ها گزینه پایان جنگ را برای آزاد کردن دوستان عربستانی خود از زیر بار فشارهای مادی و معنوی بحران یمن برگزیده اند.

نتیجه گیری

به نظر می رسد عربستان نتوانسته است در جنگ یمن اهدافی را که آمریکایی ها برایش ترسیم کرده بودند به دست آورده یا حتی به آنها نزدیک شده باشد. سعودی ها به اشتباه گمان می کنند که بحران یمن راه حل نظامی دارد در حالی که چنین اندیشه ای نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه هر روز بر مشکلات خودشان و صد البته بر درد و رنج مردم مظلوم یمن می افزاید.

تصمیم کاخ سفید برای پایان دادن به جنگ البته اگر واقعیت داشته باشد نه از باب مسایل انسانی و حقوق بشری که صد درصد به دلیل نجات آل سعود از باتلاق یمن است که با مقاومت یمنی ها ایجاد شده است. آمریکایی ها حال که همه راه ها را برای به زانو درآوردن مردمان یمن آزموده  و ره به جایی نبرده اند، دم از صلح و آشتی می زنند.

اکنون که انصارالله به برکت خون هزاران شهید و پرداخت بهای سنگین حفظ استقلال یمن همچنان دست بالا را دارد باید خود را با همین موضع برای پایان جنگ و احقاق حقوق ملت یمن آماده کند.

شناسه خبر : 22150

این خبر رو هم ببینید

امیر دریادار ایرانی: امروز هیچ قدرتی توان تجاوز به مرزهای دریایی ایران را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز به واسطه اقتداری که در مرزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سیزده =