خانه / سیاسی / ظریف: مسیر دیپلماسی به آمریکا ختم نمی‎شود

ظریف: مسیر دیپلماسی به آمریکا ختم نمی‎شود

وزیر خارجه ایران با تاکید براینکه در یک سال گذشته بی‎اعتمادی مردم ایران به آمریکا عمیق‎تر شده است گفت تصمیم نهایی ایران در برابر بدعهدی برجامی واشنگتن، به مذاق آمریکایی‎ها خوش نخواهد آمد.


محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در گفتگو با «نیویورکر» گفت: اگر آمریکا قصد خروج از توافق هسته‌ای ایران را دارد مختار است، اما باید پای عواقب آن نیز بایستد.

وی در ادامه با بیان اینکه خودبینی آمریکایی‌ها امر بسیار خطرناکی است، از ۳ گزینه پیش روی ایران در صورت عهدشکنی واشنگتن سخن گفت که نخستین مورد، اقدام متقابل ایران برای پایان دادن به تعهدات هسته‌ای قید شده در برجام و ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم است.

دومین گزینه ایران، توسل به مکانیسم حل اختلاف است که به همه طرفین دخیل اجازه طرح شکایت رسمی در کمیسیون رسیدگی به موارد نقض برجام را می‌دهد حال‌آنکه ایران تاکنون ۱۱ بار شکایت خود را به فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارائه داده است و به گفته ظریف، هدف از توسل به این ابزار هم واداشتن آمریکا برای پایبندی به توافق است.

اما گزینه سوم بسیار جدی‌تر خواهد بود چرا که بر توانایی ایران برای تصمیم‌گیری درباره خروج از ان پی تی تاکید دارد.

ظریف با تاکید بر اینکه «ایران کشور تک صدایی نیست» گفت: در ایران هنوز مباحثات جدی درباره انتخاب هریک از این گزینه‌ها وجود دارد حال‌آنکه طی سال گذشته افکار عمومی تغییر کرده و بی‌اعتمادی به آمریکا بیشتر شده است.

وی دراین باره تاکید کرد: آمریکا نه‌تنها از پس عمل به تعهدات خود برنیامد بلکه مطالبات بیشتری را هم طلب کرده است که پیام بسیار خطرناکی را به مردم ایران و جهان ارسال می‌کند مبنی بر اینکه هرگز نباید با آمریکا وارد توافق شد چراکه در نهایت ایالات متحده بر مبنای این اصل که «آنچه دارم مال خودم است اما آنچه شما دارید، قابل مذاکره است» عمل می‌کند.

ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا این امکان وجود دارد که در صورت مرگ توافق، ایران بار دیگر با آمریکا وارد مذاکره شود، گفت: دیپلماسی هرگز نمی‌میرد اما این به معنای آن نیست که فقط یک مسیر برای دیپلماسی وجود دارد و آن مسیر هم فقط ایالات متحده است.

وی در نهایت گفت: تصمیم ایران هرچه باشد، برای آمریکا خیلی خوشایند نخواهد بود و در این باره هم اجماع نظر وجود دارد.

شناسه خبر : 21623

این خبر رو هم ببینید

توصیه ایران به حیدر علی‌اف چه بود؟

کمال خرازی گفت: از ابتدا توصیه ما به حیدر علی‌اف این بود که با همکاری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =