خانه / دسته‌بندی نشده / کردستان در صدر گرانی ها در ایران/ گرانی افسار گسیخته مواد خوراکی و بی عملی محض متولی کنترل بازار

کردستان در صدر گرانی ها در ایران/ گرانی افسار گسیخته مواد خوراکی و بی عملی محض متولی کنترل بازار

در حالی که متوسط شاخص تورم ماهانه در گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها در کشور، ۵٫۷ درصد است این نرخ مهر ماه امسال در کردستان بر اساس گزارش مرکز آمار ایران،  ۷٫۸ درصد بوده که بالاترین میزان تورم در سطح کشور بوده است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، کردستان با ۲٫۱ درصد اختلاف با متوسط کشوری، بالاترین میزان تورم در گروه مواد خوراکی، آشامیدنی و دخانیات را در مهرماه امسال داشته است. این به این معنا است که کردستانی ها با وجود کمترین میزان درآمد، مواد خوراکی خود را باید گرانتر از سایر مناطق کشور خریداری کنند.

همچنین علاوه بر اینکه کردستان در گروه مواد خوراکی، آشامیدنی ها و دخانیات در شاخص تورم ماهانه بالاترین میزان را در سطح کشور به دست آورده است در شاخص تورم نقطه ای هم با میانگین کشوری حدود ۶ درصد اختلاف دارد. بر اساس تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران، متوسط نرخ تورم نقطه ای در مهرماه در سطح کشور، ۴۰٫۵ درصد بوده این در حالی است که این نرخ برای کردستان ۴۶٫۹ درصد بوده است!

علاوه بر تفاوت فاحش قیمت مواد خوراکی در کردستان با متوسط کشوری، افزایش قابل توجه قیمت ها در گروه تفریح و فرهنگ هم در استان کردستان قابل تامل است. در حالیکه شاخص افزایش قیمت در کل کشور در گروه تفریح و فرهنگ ۳۳۲٫۹ درصد است این شاخص در استان کردستان ۴۰۸٫۷ درصد است که بیشترین افزایش در سطح کشور پس از استان گلستان داشته است.

همچنین در گروه کالاها و خدمات متفرقه کردستان تفاوت بسیاری با سایر مناطق کشور دارد. در حالیکه شاخص کل کشور در این گروه ۲۸۵٫۷ درصد به ثبت رسیده است این نرخ برای کردستان ۴۴۱٫۸ درصد ثبت شده است. یعنی قیمت کالاها و خدمات متفرقه در کردستان حدد ۱۵۵ درصد گرانتر از سایر مناطق کشور است و کردستان پس از کرمانشاه در این گروه بالاترین نرخ را به ثبت رسانده است.

کردستانی ها، پوشاک و کفش خود را ۶۰ درصد گرانتر از سایر مناطق کشور خریداری می کنند

در گروه های کالایی مبلمان و لوازم خانگی و پوشاک و کفش هم کردستان هم به ترتیب شاخص های ۳۷۹٫۲ درصد و ۳۴۰ درصد را به ثبت رسانده که بر این اساس از میانگین کشوری به ترتیب ۳۹ درصد و ۶۰ درصد بالاتر است.

شناسه خبر : 24080

این خبر رو هم ببینید

نویسنده سقزی ۱۰۰۰ جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی کردستان اهدا کرد

شیلان خاکی نویسنده و پژوهشگر سقزی 1000 جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی استان کردستان اهدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =